Curs de caligrafie chineză

Pe data de 19 martie, a avut loc o lecţie demonstrativă de caligrafie chineză, susţinut de Bao Shengjie, voluntară în cadrul institutului. Aceasta a făcut mai întâi o incursiune în istoria scrierii chineze, începând de la etapa pictogramelor şi până la etapa desăvârşirii scrierii – etapa ideo-fonogramelor. Totodată, au fost prezentate stilurile caligrafice şi instrumentele necesare oricărui caligraf – hârtia, pensula, piatra de tuş şi tuşul. Bao Shengjie a ilustrat toate aceste aspecte cu imagini relevante şi mostre de caligrafii celebre, iar apoi a făcut o demonstraţie practică a modului în care se utilizează instrumentele. Apoi, cei prezenţi au exersat, sub îndrumarea profesoarei Bao Shengjie, scrierea cu tuş şi pensulă a unor caractere chinezeşti simple. Această lecţie demonstrativă anunţă deschiderea, începând cu luna aprilie, a cursului de caligrafie chineză. Înscrierile se pot face la secretariatul institutului.