În data de 14 decembrie a avut loc la sediul Institutului Confucius “Ceremonia Ceaiului”, în cadrul căreia Florin Burican, împreună cu două voluntare din R.P. Chineză, a prezentat etapele preparării ceaiului, instrumentarul specific, serviciile de ceai folosite,  tipurile diferite de ceai şi valenţelor lor terapeutice, precum şi modul în care trebuie savurat ceaiul. S-a făcut o demonstraţie a pregătirii ceaiului şi s-a vizionat un material documentar despre plantaţiile de ceai şi întreaga artă a cultivării şi servirii ceaiului în China. La această activitate au fost prezente circa 40 de persoane.